2018-19 Classics Series

2018-2019 Classics Series

The 10-concert Classics series runs from Sept. 9 & 10, 2018, to May 4-5, 2019. All performances are held at Martin Woldson Theater at The Fox. BUY SEASON TICKETS

Classics subscribers choose either:

  • Saturday evenings at 8pm
  • Sunday afternoons at 3pm 

1. THE BOHEMIAN SPIRIT

SATURDAY SEPTEMBER 8, 2018 8PM • SUNDAY SEPTEMBER 9, 2018 3PM

Eckart Preu, conductor
Charlie Albright, piano website

  • Bedrvich Smetana — Ma Vlast (The Moldau)
  • Ludwig van Beethoven — Piano Concerto No. 3
  • Antonin Dvořák — Symphony No. 7 

2. THE RED VIOLIN

SATURDAY OCTOBER 6, 2018 8PM SUNDAY OCTOBER 7, 2018 3PM

Morihiko Nakahara, Music Director Finalist
Elizabeth Pitcairn, violin website

  • Tan Dun — Symphonic Poem of 3 Notes (2011)
  • John Corigliano — Chaconne from The Red Violin (1997)
  • Pyotr Tchaikovsky — Symphony No. 5 

 

3. THE HEROIC 

SATURDAY OCTOBER 20, 2018 8PM • SUNDAY OCTOBER 21, 2018 3PM

Eckart Preu, conductor
Alon Goldstein, piano
website

  • Lilian Elkington — Out of the Mist
  • Wolfgang Amadeus Mozart — Piano Concerto No. 21
  • Ludwig van Beethoven — Symphony No. 3, “Eroica”  

 

4. SIBELIUS AND BRAHMS 

SATURDAY NOVEMBER 3, 2018 8PM • SUNDAY NOVEMBER 4, 2018 3PM 

Erkart Preu, conductor
Silver-Garburg, piano duo
website

  • Jean Sibelius — Finlandia 
  • Johannes Brahms — Opus 25 (For piano, four hands) 
  • Jean Sibelius — Symphony No. 3 

 

5. DVOŘÁK AND RACHMANINOFF

SATURDAY JANUARY 19, 2019 8PM • SUNDAY JANUARY 20, 2019 3PM 

Eckart Preu, conductor
Mateusz Wolski, violin
Spokane Symphony Chorale

  • Miguel del Aguila — Chautauquan Summer 
  • Antonin Dvorvák — Violin Concerto 
  • Sergei Rachmaninoff — The Bells (Kolokola)  

 

6. PASSION’S PURSUIT 

SATURDAY FEBRUARY 16, 2019 8PM SUNDAY FEBRUARY 17, 2019 3PM 

James Lowe, Music Director Finalist
Haochen Zhang, piano website

  • Zhou Tian — Rise (2018) West Coast Premiere 
  • Franz Liszt — Hungarian Rhapsody No. 2 
  • Franz Liszt — Concerto No. 2 in A Major 
  • Johannes Brahms — Symphony No. 4 5 

 

7. KORNGOLD AND SHOSTAKOVICH 

SATURDAY MARCH 9, 2019 8PM SUNDAY MARCH 10, 2019 3PM 

Rei Hotoda, Music Director Finalist
Angelo Xiang Yu, violin website

  • Aaron Jay Kernis — “Musica Celestis” (1990) 
  • Erich Korngold — Violin Concerto 
  • Dmitri Shostakovich — Symphony No. 8 

 

8. FRENCH MYSTIQUE

SATURDAY MARCH 23, 2019 8PM SUNDAY MARCH 24, 2019 3PM

Arthur Arnold, Music Director Finalist
Simone Porter, violin website

  • Francis Poulenc — Les biches, suite for orchestra 
  • Camille Saint-Saëns — Violin Concerto No. 3 
  • Bela Bartók — Concerto for Orchestra 5 

 

9. RUSSIAN VIRTUOSITY

SATURDAY APRIL 13, 2019 8PM SUNDAY APRIL 14, 2019 3PM 

Jayce Ogren, Music Director Finalist 
Istvan Várdai, cello
  website

  • Samuel Barber — Second Essay for Orchestra
  • Sergei Prokofiev — Symphony Concerto 
  • Modest Mussorgsky (Arr. Maurice Ravel)
       — Pictures at an Exhibition 

 

10. ECKART’S FAREWELL 

SATURDAY MAY 4, 2019 8PM • SUNDAY MAY 5, 2019 3PM

Eckart Preu, conductor
Nebojša Jovan Živković, percussion
  website

  • Joseph Boulogne — Overture to L’amant anonyme 
  • Nebojša Jovan Živković — Concerto of the Mad Queen 
  • Richard Strauss — Alpine Symphony 

 

<April 2018>
S
M
T
W
T
F
S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
View All Events